Politik og samfund: På grænsen til en ny verden?
Jaruplund Højskole inviterer til en uge med fordybelse i de store spørgsmål, der former vores samfund og politiske virkelighed.
Vi tager fat på både det nære og det globale: Arbejder vi for meget i Danmark, og er der stadig plads til fritid, fordybelse og det gode liv? Hvad kommer kunstig intelligens til at betyde for vores hverdag, vores fællesskaber og vores evne til at tænke selvstændigt? Hvordan skal vi forstå de store omvæltninger i den globale sikkerhedspolitik — og hvad betyder de for Danmark?
Undervejs får vi besøg af markante stemmer i den danske samfundsdebat, blandt andre Kaare Dybvad og Merete Riisager, som hver fra deres ståsted giver perspektiv på tidens politiske og kulturelle brydninger.
Vi ser også nærmere på Rigsfællesskabet og forholdet mellem Danmark og Grønland. Kan forbindelsen fastholdes i en tid med nye geopolitiske interesser og øget pres udefra? Og vi diskuterer, om Donald Trump var en politisk undtagelse, eller om han er udtryk for en dybere forandring i vestlig politik, som vi bliver nødt til at forstå.
Ugen byder desuden på en udflugt til Flensborg, hvor vi får indblik i det danske mindretals historie, liv og aktuelle udfordringer. Her bliver de store spørgsmål om folk, demokrati, identitet og tilhørsforhold konkrete i det dansk-tyske grænseland.
Kurset er for dig, der gerne vil forstå samtiden bedre — og som holder af højskole, samtale, perspektiv og levende debat.
Tilmelding til dette kursus - Gå til tilmelding nu
Program
Kommer snarest muligt
Ret til ændringer forbeholdes
